YENİLEME 1-Basında bugün - 9 Eylül Pazartesi

YENİLEME 1-Basında bugün - 9 Eylül Pazartesi

Reuters  | 09.09.2019 10:19

YENİLEME 1-Basında bugün - 9 Eylül Pazartesi

(Reuters aşağıdaki haber/haber başlıklarının doğruluğu ve geçerliliğiyle ilgili sorumluluk taşımamaktadır)

ANKARA, 9 Eylül (Reuters) -

(Dünya, Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri eklendi)

MİLLİYET

-- İstanbul'da gibi el değiştiren bazı belediyelerde 28 Şubat'ı andıran uygulamalara imza atıldığını söyleyen Erdoğan, "Vakıf ve derneklerimiz hedef haline getiriliyor" dedi.

-- Bakan Kurum: Kentsel dönüşüm 4 adımda gerçekleşecek; tüm Türkiye'de riskli yapılar, dere yatakları, sanayi alanları, tarihi kent merkezleri dönüşecek.

-- Demir ve demir dışı metaller sektörü, Ocak-Ağustos döneminde 5.4 milyar dolarlık ihracatla genel ihracattan %4.8 pay aldı.

-- Frankfurt Otomobil Fuarı, kapılarını açıyor. Çok sayıda üreticinin gelmediği fuarda adeta elektrikli yenilik bolluğu yaşanacak.

-- Eczacıbaşı Holding YK Başkanı Bülent Eczacıbaşı: Yapı ürünleri grubumuzda 2014-2018 döneminde 203 milyon euro yatırım yaptık. 2019-2020 dönemi için 103 milyon euro yatırım hedefiyle ilerliyoruz.

-- Trump, bir ABD askerinin de öldüğü Kabil'deki saldırı nedeniyle Taliban'la devam eden barış görüşmelerini durdurdu.

HÜRRİYET

-- Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait altı zırhlı araçla Amerikan ordusuna ait altı zırhlı araç, Suriye'de Fırat'ın doğusunda ilk ortak kara devriyesini dün sabah gerçekleştirdi.

-- Adalet Bakanı Gül: İnsana "Niçin böyle yaşıyorsun, böyle düşünüyorsun" diyemezsin. Eleştiriler asla cezaya konu olmamalı.

-- Maliye'den "dilim" cezası. Maliye şimdi, gelir vergisi dilimi %27 olması gerekirken, işyeri değiştirerek %15'ten başlatanları tek tek vergi dairesine çağırıyor.

-- 2019 yılı konut artış ve kira rakamlarına bakılarak yapılan "konutta amortisman süresi" araştırmasına göre en avantajlı iller Van ve Gaziantep oldu.

-- En büyük Alman kapışması. 24 markanın katılmadığı Frankfurt Otomobil Fuarı, ev sahipleri ile gövde gösterisi yapacak.

-- İngiltere Çalışma Bakanı Amber Rudd, görevinden istifa ettiğini açıkladı: İyi, sadık muhafazakârlar ihraç edilirken seyirci kalamam.

SABAH

-- Bizi Kandil'e HDP gönderdi. İşte teslim olan örgüt üyelerinin itirafları. 17 yaşındaki T.T: Diyarbakır HDP binasında beni PKK'lılara teslim ettiler.

-- Merkez Bankası, 25 Temmuz'da başladığı faiz indirimine bu hafta da en az 2.5 puanla devam edecek. Bu hamle ile birlikte kredi faizlerinde düşüş hız kazanacak.

-- İhracat ana planına göre dış finansman ihtiyacı azalırken, ihracatın büyümeye katkısı artacak. Eximbank'ın ihracatı destekleme oranı %29 olacak.

-- Yapı Kredi CEO'su Gökhan Erün, FED ve ECB'den gelen parasal genişleme aksiyonlarının gelişmekte olan ekonomileri pozitif yönde etkilediğini ifade etti.

-- Karpowership'in 235 MW kapasiteli yüzer elektrik gemisi "Ayşegül Sultan" Senegal'in elektrik ihtiyacının %15'ini karşılamak üzere bugün yola çıkıyor.

-- İçişleri Bakanı Soylu'dan "kayyım" yaygarası yapanlara yanıt: İstanbul ve Ankara için söz konusu değil.

DÜNYA

-- Türkiye'de karayollarını aydınlatan 6.5 milyon lambanın Led dönüşümü için yerli yabancı birçok firma hazırlanıyor.

-- Citroen'in CEO'su Linda Jackson: Avrupa'daki hedefimiz için Türkiye'ye çok ihtiyacımız var. Bu nedenle %180 arkanızdayız.

-- Borsa İstanbul spor endeksi, Ağustos ayında %12.24 değer kazanırken, Fenerbahçe Futbol AŞ, %22.02 ile yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi oldu.

-- Zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarı, deprem risk bölgesine göre birinci bölgeden beşinci bölgeye sırasıyla 110, 80, 60, 50 ve 40 liradan az olamayacak.

-- WhatsApp'tan bitcoin alma dönemi. Bitci OTC servisi, 500,000 TL ve üzeri bitcoin ve alt koin alım satımlarında özel çözümler üretiyor.

-- Eczacıbaşı Holding YK Başkanı Bülent Eczacıbaşı: Yurtdışında genişleme ağırlıklı yatırımlar olabilir. Somut planlar olmamakla birlikte bazı düşüncelerimiz var.

-- Temmuzda kârlar eridi. Bankacılık sektöründe, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, kârlılıktaki düşüş %15,9'a işaret etti.

-- Suudi Arabistan'da, görevden alınan Enerji Bakanı Halid el-Falih'in yerine Prens Abdülaziz bin Selman Al Suud getirildi.

CUMHURİYET

-- 1,700 aracın sırrı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki büyük israfta bir skandal daha: Araçların çoğu seçim öncesi takipten çıkarılmış.

-- Zil "kaos"a çalıyor. 2019-2020 öğretim yılı bugün başlıyor. Sayıları 600,000 artan sekizinci sınıf öğrencileri şimdiden liseye giriş kaygısı içinde.

-- Küresel risklere dikkat. Yapı Kredi Üst Yöneticisi Gökhan Erün, ticaret savaşlarını ve Arjantin'in etkilerini değerlendirdi.

-- Emeklilikte Yaşa Takılanlar, emekli olmalarını engelleyen yasanın 20. yılında Ankara Tandoğan'da miting düzenledi.

-- Bülent Eczacıbaşı, her 100 dolarlık seramik ihracatının 82 dolarının Türkiye'de kaldığını vurguladı.

-- İngiltere Başbakan Boris Johnson AB'den anlaşmasız ayrılmayı engelleyen yasanın parlamento tarafından kabul edilmesinin ardından bunu ihlal edebileceği mesajı verdi.

SÖZCÜ

-- Erdoğan: Müttefikimiz, terör örgütü için güvenli bölge peşinde. Bu iş öyle 3-5 helikopterle, 5-10 araçla, göstermelik birkaç yüz askerle olacak iş değildir.

-- Piyasalar merkez bankalarını izleyecek. Büyük merkez bankalarının alacağı faiz kararlarının özellikle gelişen piyasalar üzerinde etkili olması bekleniyor.

-- Otomotivi Ağustos ayında ihracat kurtardı. Sektör, Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre %8 artışla 1.7 milyar dolar ihracata imza attı.

-- İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut: 1,247 araçtan tasarruf ettik. Beş yıllık getirisi 250 milyon TL.

-- İstanbul Havalimanı'nın devreye girmesiyle talep artışı yaşanan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, yılın ilk sekiz ayında 23.5 milyon yolcuyu ağırladı.

-- Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Sayın Erdoğan şunu anlamalı ki, mülteci sorununu çözmek için daha fazla kaynak sağlamak amacıyla Yunanistan'ı ve AB'yi tehdit edemez.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+