ADP Tarım Dışı İstihdamı Beklenti Altında Kaldı!

ADP Tarım Dışı İstihdamı Beklenti Altında Kaldı!

Serkan İşlek  | 06.12.2018 17:05

IşıkFX Akşam Bülteni 06.12.2018
ADP Tarım Dışı İstihdamı Beklenti Altında Kaldı!

Ticaret savaşları, Brexit ve İtalya eksenli gelişmeler gündemimizde kalmaya devam ederken bugün sabah saatlerinde Çin’in en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Huaweı’nin CFO’su Meng Wanzho’nun, ABD’nin İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Kanada’da tutuklandı. Çin Dışişleri Bakanlığı ise CFO’nun derhal serbest bırakılması gerektiğini açıkladı. Bu durum ABD ile Çin arasında olumlu giden müzakerelere gölge düşürürken Çin Yuanı öncülüğünde TL’ninde aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskı yarattı. Brexit konusunda ise gözler tamamen 11 Aralık’ta yapılacak olan parlamento oylamasına çevrilmişken İngiltere Başbakanı May’in, parlamento üyeleriyle anlaşmayı kabul ettirmek için temasları sürüyor. Zira May, parlamenterleri ikna edemezse ise birçok senaryo gündeme gelebilir. Özellikle bu senaryolar içerisinde anlaşmasız bir Brexit’in gerçekleşmesi Sterlin’i fazlasıyla baskılayabilir. İtalya kanadında ise görüşmeler devam ederken hala daha İtalyan hükümeti içerisinde fikir birliği sağlanamaması dikkat çekiyor. Avrupa Birliği Komisyonu’na sunacağı revize bütçe kararını ise önümüzdeki sunacağı söyleniyor. Bugün koalisyon ortaklarından Kuzey Ligi Partisi’nin, bütçe açığının yüzde 2.2’nin altına inmesini istemediğini yönelik haber akışları dikkat çekti. AB ise bu açığın daha fazla düşürülmesini istiyor. Bu kapsamda baktığımızda bu sunum öncesi yetkililerden gelebilecek açıklamalar dikkatle takip edilmeli. Bugünün veri takviminde ise özellikle ABD’den gelen veriler önemliydi. 196 Bin olarak beklenen Tarım Dışı İstihdam rakamı 179 Bin olarak açıklanırken Haftalık İşsizlik Maaşı başvuruları tahminlerden kötü gerçekleşti. 55 Milyar 20 Milyon açık beklenen Ticaret dengesi ise -55 Milyar 50 Milyon olarak sonuçlandı. Günün geri kalanında yine ABD’den önemli veri akışları izlenecek. Ayrıca yine bu gelişmeler ışığında fiyatlamalar takibimizde olacak.

Dolar Endeksi

EURUSD


İtalya’da Conte, Salvini ve Di Maio arasında bütçe açığının düşürülmesi için emeklilik reformu ve gelir desteği vaadlerinin azaltılması konusunda henüz bir anlaşma yok. Ayrıca, GSYH'nın yüzde 2,4'ü olan bütçe açığı hedefinin yüzde 2 seviyesinin altında bir orana çekilmesine Di Maio ve Salvini onay vermiş değiller. İtalya’da parlamentonun alt kanadı 2019 bütçesini yarın oylayacakken İtalya Başbakanı Guiseppe Conte’nin revize edilen 2019 bütçe tasarısını Salı günü Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Juncker’e sunacağı öğrenildi. AB Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici, İtalya ile henüz aynı istikamette olmadıklarını ve ilerlemeye devam etmeleri gerektiğini belirtti. Brexit tarafı ise İtalya’dan daha karışık gibi görünüyor. İngiltere’de Brexit’in parlamentoda onaylamama ihtimali belirsizliklerin artmasına neden olacakken bu durum Euro varlıklarını da baskılayacak bir faktör olarak karşımıza çıkmaya devam edebilir. Diğer taraftan ABD’nin talimatıyla Çin firması Huawei CFO’sunun Kanada’da gözaltına alınması ve ABD’ye iade edileceğinin açıklanması ABD-Çin ilişkilerinde belirsizliği artırmış durumdayken mevcut durumdan Dolar’ın gelişen para birimlerine karşı değer kazandığı görüldü. Ancak günün ilerleyen saatlerinde ABD veri takviminden takip ettiğimiz rakamlardaki hayal kırıklığı Dolar varlıklarında baskı oluşturdu. Günün geri kalanında ise yine ABD’den önemli veri akışları takibimizde olacak. Teknik olarak paritenin yukarı yönlü ataklarına devam edebilmesi için 1.1410 direnci kritik. Buranın kalıcılıkla geçilmesi halinde 1.1435, 1.1450 ve1.1485 dirençleri ilk etapta önemli olabilir. Aşağı tarafta ise 1.1300 noktasını ana destek olarak takip etmeye devam ediyoruz. Buranın kırılması USD lehine işlemleri artırabilir.

EURUSD

USDTRY


Yurt içi tarafta dün Hazine ve Maliye Bakanlığı “Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi” tarafından açıklanan “sıkı para ve maliye politikası duruşunun devam edeceği” yönündeki söylem önümüzdeki hafta yapılacak olan TCMB/PPK toplantısında faiz indirimi ihtimalini zayıflatırken, bugün daha çok yurt dışı kaynaklı haber akışları kur üzerinde etkili olmakta. Sabah saatlerinde Çin’in en büyük firmalarından Huawei’in CFO’sunun ABD’nin isteği üzerine Kanada’da tutuklandığı haberleri ticaret savaşları konusunda tedirginliğe neden olurken, Çin Yuanı’nda oluşan değer kayıpları aralarında TL’nin de bulunduğu diğer gelişen ülke para birimlerini olumsuz etkiledi. Öte taraftan 4 bankanın konut kredi havuzunu kapsayan Varlık Finansman Fonu’na dair talep toplama için bugün son gün ve arz-talep durumuna ilişkin gelecek sonuçlar kur üzerinde etkili olabilir. ABD tarafında ise ticaret savaşları konusunun yanı sıra; oldukça yoğun bir veri trafiği mevcut. Keza, tahvil faizleri ve pay piyasaları kaynaklı fiyatlamalar da dolaylı yoldan kur üzerinde etkili olabilir. Teknik olarak kura baktığımızda ise; şuan için 5.3730 seviyesi civarında fiyatlama görülmekte. Buranın üzerine geçilmesi halinde; 5.4000, 5.4175, 5.4250 ve 5.4500 direnç seviyeleri takip edilebilir. Ancak, yukarı yönlü hareketlerin devamı için 100 günlük hareketli ortalamanın geçilmesi gerekecek. Kurda, 5.3730 seviyesi altında kalıcılıkta görülebilecek TL lehine işlemlerde ise; 5.3420, 5.3360 ve 5.3290 destek noktaları izlenebilir. Bu tarafta da TL lehine işlemlerin devamlılığı için 5.3100 seviyesi altında kalıcılık aramaktayız.

USDTRY

GBPUSD


Önümüzdeki hafta Brexit anlaşmasına yönelik yapılacak olan parlamento oylaması öncesi parite tarafında sınırlı hareketler görmeye devam etmekteyiz. Özellikle Sterlin’in kaderini belirleyecek olan bu oylama öncesinde İngiltere Başbakanın parlamenterler ile temasları sürüyor. Zira May, bu oylamada galip gelemez ise Sterlin varlıkları bu durumundan kötü etkilenebilir. Bugün gelen açıklamalara baktığımızda, İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond, anlaşmasız bir şekilde AB’den ayrılmanın çok kötü sonuçlar doğuracağını vurgulayarak May’in sunduğu Brexit anlaşmasının mantıklı olduğunu belirtti. ABD tarafında ise 2 ve 10 yıllık tahvil faizlerinin yakınlaşması, verim eğrisinin negatife döneceğine yönelik bir endişeye sebep olurken bugün ABD’den takip ettiğimiz kötü veriler Dolar varlıklarını baskıladı. Günün geri kalanında ise ticaret savaşları ve Brexit konularının yanı sıra ABD ISM Endeksleri ve Fabrika Siparişleri takibimizde olacak. Teknik olarak satış yönlü hareketlerde için 1.2720- 1.12680 bölgesini ana destek olarak takip etmeye devam ediyoruz. Buranın kırılması halinde satışların hız kazanabileceğini düşünmekteyiz. Şuanda ise bir tepki alışı göze çarpıyor. Eğerki, 1.2830’ların üzerine çıkarsa alış yönlü işlemler hız kazanabilir. Bu durumda ise 1.2850, 1.2875 ve 1.2900 dirençleri ilk etapta önemli olabilir.

GBPUSD

BRENT PETROL


OPEC'in üretim kısıntısının miktarına ilişkin belirsizlik sürerken, ABD Başkanı Donald Trump'ın OPEC'in arz kısıntılarının aleyhine açıklamalarda bulunması ile birlikte kayıplarını sürdürdü. Bugün Viyana'da bir araya gelerek petrol piyasasının durumunu ve üretim kotalarını ele alacak olan OPEC, yarın da Rusya ve diğer OPEC üyesi olmayan petrol üreticileri ile bir araya gelerek global arz kısıntısı anlaşmasını değerlendirecek. Delegelerin verdiği bilgiye göre OPEC’in üretim kısıntısının günlük 1.4 milyon varili aşmasının muhtemel olmadığı ve üretim kısıntısı miktarının belirlenmeden önce Rusya’nın ne kadar katkı vereceğini beklediklerini kaydettiler. Delegeler ayrıca Rusya’nın 150 bin varil/gün katkı vermesinin OPEC’i 1 milyon varil/gün etkileyeceğini dile getirdiler. OPEC Toplantısına katılmak üzere Viyana’da bulunan İran Petrol Bakanı Bijen Zengene, toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak Tahran’ın OPEC tutumu hakkında, “İran her zaman OPEC'i ve petrol piyasasının istikrarı yönündeki kararlarını desteklemiştir. Fakat şimdiki durumda daha önce de ifade ettiğim gibi, İran yaptırımlara maruz kaldığı sürece, üretim için herhangi bir anlaşmaya katılmayacaktır.” dedi. İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Amerika’nın İran aleyhindeki petrol yaptırımına işaretle, İran’ın yeni müşteriler bulduğunu ve petrolünü de sattığını belirterek Amerika tarafından İran petrolünü almaması için tehdit etmesini çok tehlikeli fakat imkânsız olduğunu söyledi. Teknik olarak, 60 seviyesi altında kalıcılıklar Emtia tarafında satışların devam etmesine neden olabilir. Bu durumda ise 59.50, 59.25, 58.90 ve 58.65 destekleri ilk etapta izlenebilir. 60 seviyesi üzerinde ise 60.25, 60.60 ve 61.25 direnç seviyeleri izlenebilir.

BRENT PETROL

ONS ALTIN


Sabah saatlerinde Çin’in, küresel çapta en büyük şirketlerinden “Huawei”nin CFO’sunun ABD’nin isteği üzerine Kanada’da tutuklandığının belirtilmesi ticaret savaşları endişelerini bir kez daha artırırken, Yuan üzerinden Ons Altın tarafında da satış baskısına neden oldu. Ancak, küresel risk iştahında görülen zayıflama ile borsalardan çıkan bazı fonlar Değerli Metal’de güvenli liman pozisyonu alırken, düşüşler sınırlandığı gibi toparlanma oluştu. Ayrıca, ABD tahvil faizlerinde görülen zayıflık da emtiadaki geri çekilmelere sınırlama getirmekte. Bu bağlamda önümüzdeki iki haftalık süreçte gelecek ABD verileri de FED ‘e yönelik sinyaller açısından kritik olacak. Günün devamında yine haber akışlarının takip edileceği emtia için teknik fiyatlamalar da ön plana çıkabilir. Teknik anlamda baktığımızda; şuan için 6 Dolarlık sınırlı bir hareket görülmekte. Yukarı tarafta 1239 direnç seviyesi kritik olup, buranın kalıcılıkla geçilmesi halinde; 1243, 1247 ve 1250 direnç noktaları da takibe alınabilir. Aşağı tarafta ise 1229 destek noktasının kırılması halinde geri çekilmeler biraz ağırlık kazanabilir. Bu durumda takip edilebilecek destek seviyelerimiz 1226, 1224, 1222 ve 1220’de bulunmakta.


ONS ALTIN

Serkan İşlek

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.